اخبار 30 فروردین 1402 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

«قرن نفس‌گرایی» به تلویزیون آمد

چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد

فیلم «قرن نفس‌گرایی» ساخته آدام کورتیس پنجشنبه 31 فروردین ساعت 22 از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش بهروان نیوز به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، این فیلم بر فعالیت‌های روانکاوانه زیگموند فروید و دخترش آنا فروید و همچنین پدر روابط عمومی، ادوارد برنیز تمرکز کرده است و نشان می‌دهد چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد.

آدام کرتیس در نخستین قسمت از این مجموعه می‌گوید: «این مجموعه درباره چگونگی استفاده صاحبان قدرت از تئوری‌های فروید برای مهار توده‌های خطرناک اجتماع در عصر دموکراسی توده‌ای است».

این فیلم با به کارگیری تصاویر قدیمی کمتر دیده شده، راه‌های گوناگونی که دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ تجاری برای به کار بستن تئوری‌های زیگموند فروید در جهت دستکاری ذهن و رفتار مردم استفاده کردند را کشف می‌کند. فروید و خواهرزاده‌اش ادوارد برنیز کسی که برای اولین بار تکنیک‌های روانکاوی را در حرفه روابط عمومی استفاده کرد، موضوع بخش اول این مستند هستند. دخترش آنا پیشگام روانکاوی کودکان نیز بخش دوم فیلم را تشکیل می‌دهد و در بخش دیگری هم به برخی از منتقدین به نظریات فروید مانند ویلهلم رایش پرداخته شده است. «قرن نفس‌گرایی» سؤال بسیار عمیقی درباره ریشه‌ها و روش‌های مصرف‌گرایی و کالایی شدن انسان‌ها (کالا سالاری) و پیامدهای آن مطرح می‌کند.

این فیلم با نگاهی تاریخی و فلسفی نظام سرمایه‌داری را به بوته نقد می‌کشاند و بیشتر اشاره‌اش به ریشه‌های روانشناختی تحولات نظام سرمایه‌داری بخصوص تحول در نظام تولید و مصرف است؛ اینکه امریکا چگونه از نظریات فروید و دخترش برای تحول و دستکاری در ذهن و تفکر مردم استفاده کرد تا بتواند ذائقه مصرفی جامعه را به سمت سود بیشتر برای سرمایه داران متمایل کند. این مستند کوشیده تا رابطه دستکاری‌های روانشناختی در تمایلات جامعه را با نظام اقتصادی و سیاسی را امریکا نشان دهد.

روزنامه گاردین سال 2002 در یادداشتی از تیم آدامز با عنوان «چگونه فروید به زیر پوستمان راه یافته» به مستند «قرن نفس‌گرایی» پرداخته و اشاره کرده است:«فروید ممکن است که «خود» را ابداع کرده باشد، چیزی مملو از رؤیاها و خواسته‌های گفته نشده، اما در سال 1900 م، خواهر زاده آمریکایی او است که آن را بسته‌بندی کرده و در بازار قرار داده است. ناگهان همه کس یک نسخه از آن را می‌خواهند و البته هیچکس نسخه‌ای را نمی‌خواهد که عیناً همانند نسخه فرد دیگری باشد». این مستند پنجشنبه‌ها ساعت 22 از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرار آن روز بعد ساعت 12:30 است.

نویسنده
ادمین
مطالب مرتبط
  • دیدگاه‌هایی که حاوی ناسزا و افترا است، به هیچ عنوان پذیرفته نمی‌شوند
  • برای بهتر و روان‌تر خوانده شدن دیدگاه شما، بهتر است از متن به صورت فارسی استفاده کنید نه با حروف فینگلیش
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به دیدگاه دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *