اخبار داخلی 12 بهمن 1401 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0
دریافت پروانه تخصصی اشتغال

اطلاعیه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره درباره شرایط و نحوه دریافت پروانه تخصصی اشتغال

معاونت امور کمیسیون‌ها (هیأت‌های تخصصی) و نظارت حرفه ای سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ج.ا.ا. در اطلاعیه ای درباره شرایط و نحوه دریافت پروانه تخصصی اشتغال بیان کرد

به اطلاع متقاضيان پروانه تخصصي اشتغال مي‌رساند؛ به استناد بند (1) ماده (3) قانون تشكيل سازمان نظام روان‌شنا‌سي و مشاوره يكي از وظايف اين سازمان «تعيين حدود صلاحيت‌هاي تخصصي و صدور شماره نظام و پروانه كار براي اعضاء سازمان» است و به استناد تبصره (3) ماده (4) براي “اشتغال در حرفه‌هاي روان‌شناسي و مشاوره اخذ پروانه از سازمان و عضويت در آن” الزامی است.علاوه بر پروانه اشتغال بر اساس ماده 5 قانون تشکیل “مشاوران وروانشناسان برای هرگونه اشتغال در حرفه خود باید دارای پروانه از سازمان باشند” در مدت 18 سال فعالیت سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره اعتبار رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره در جامعه افزایش یافته است. به طوریکه متقاضیان تحصیل در این رشته‌ها از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی می‌باشند. بر این اساس متقاضیان دریافت پروانه اشتغال روز به روز افزایش می‌یابند.

سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره افتخار دارد؛ با همت اساتید برجسته و پیش‌کسوت دانشگاه که زحمات زیادی متحمل شده‌اند و با حساسیت بی بدیل برای حفظ حقوق مراجعین و روان‌شناسان و مشاوران با ارزیابی‌های دقیق پروانه اشتغال صادر نموده و از این طریق به ارتقای «سلامت‌روان» مردم یاری رسانده اند. اکنون که تعداد متقاضیان بسیار افزایش یافته است؛ هیأت‌های تخصصی (کمیسیون‌ها) الزاماً با استفاده از شیوه‌های جدید به منظور تسهیل‌گری در امر صدور شماره نظام و پروانه اشتغال خصوصاً کسانی که در طی سال‌های گذشته تقاضای پروانه اشتغال داشته‌اند و در سازمان پرونده تکمیل نموده‌اند. برحسب مصوبه جلسه (270) مورخ 23/08/1401 شورای مرکزی در مرحله اول با بررسی مدارک تحصیلی،تخصصی ، سوابق حرفه‌ای ،ارزیابی صلاحیت های عمومی ودر موارد ضروری ارزیابی حضوری در هیأت‌های تخصصی (کمیسیون‌های تلفیق) بر اساس “توانمند های حرفه ای ” با احرازصلاحیت حرفه ای واخلاقی اقدام به صدور پروانه برخط می‌نمایند و با راه‌اندازی «نظام جامع ارزیابی و نظارت» به کارگیری نظارت‌های محسوس و نامحسوس از طریق ناظرین خود در سراسر کشور تلاش می‌شود، حقوق مراجعان و حقوق روان‌شناسان و مشاوران تأمین شود وبه محض اثبات عدم رعایت استانداردهای تخصصی و نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای در کلیه دفاتر، مراکز، نهادها و سازمان‌ها اقدامات لازم صورت می‌گیرد. همچنین بزودی «نظام جامع آموزش مداوم» راه‌اندازی می‌شود تا روان‌شناسان و مشاوران اطلاعات خود را بروز نموده و صلاحیت‌های تخصصی خود را افزایش دهند.فلذا: تسهیل گری های زیر در دستور کار قرار می گیرد.

1.     تمدید پروانه‌های متقاضیان براساس بررسی فعالیت حرفه‌ای و گزارش معاونت انتظامی  رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای انجام می گیرد

2.     ارتقاء وضعیت متقاضیان از کارشناسی ارشد به دکتری ولو در شاخه دیگری از رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره با تأیید اصالت مدرک تحصیلی دکتری و فعالیت‌های حرفه‌ای انجام خواهد گرفت.

3.     صدور پروانه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها با بررسی مدارک تحصیلی و حرفه‌ای صادر می‌گردد.

4.     صدور پروانه برای فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری روان‌شناسی و مشاوره در سه مقطع همگن با بررسی مدارک و سوابق حرفه‌ای با نظرکمیسیون تلفیق صادر می‌گردد.

5.     صدور پروانه برای فارغ‌التحصیلان دکتری رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره در دو مقطع همگن با بررسی سوابق تحصیلی، حرفه‌ای و دوره‌های توانمندسازی حرفه‌ای، علمی و اخلاق حرفه‌ای مورد تایید سازمان بانظر کمیسیون تلفیق صادر می‌گردد.

6.     صدور پروانه برای فارغ‌التحصیلان مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره با بررسی مدارک و سوابق تحصیلی و مراتب تعهد و تقید متقاضی به نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای و دوره‌های توانمندسازی حرفه‌ای واخلاقی حضوری (اساتید مورد تأیید و دارای مجوز از این سازمان مربوط به آن رشته) و توانمندسازی حرفه‌ای غیر حضوری(کارورزی) و بررسی کلیه مدارک در هیأت‌های تخصصی (کمیسیون‌ تلفیق) اقدام به صدور پروانه می‌شود.

7.     در سایر موارد وخاص برای بررسی مدارک و احراز صلاحیت به کمیسیون تخصصی تلفیق ارجاع می‌شود.

نویسنده
هانیه یوسفی
مطالب مرتبط
  • دیدگاه‌هایی که حاوی ناسزا و افترا است، به هیچ عنوان پذیرفته نمی‌شوند
  • برای بهتر و روان‌تر خوانده شدن دیدگاه شما، بهتر است از متن به صورت فارسی استفاده کنید نه با حروف فینگلیش
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به دیدگاه دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *