اخبار داخلی 06 بهمن 1401 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0
مجموعه سه جلدی « ایجاد تغییر »ترجمه و منتشر شد

ایجاد تغییر

مجموعه سه جلدی با عنوان" ایجاد تغییر" در ارتباط با برنامه گروهی مبتنی بر شواهد به منظور درمان تحریک شناختی در افراد مبتلا به " دمانس" به سفارش و حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، ترجمه، چاپ و منتشر شد.

مجموعه سه جلدی با عنوان” ایجاد تغییر” در ارتباط با برنامه گروهی مبتنی بر شواهد به منظور درمان تحریک شناختی در افراد مبتلا به ” دمانس” به سفارش و حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، ترجمه، چاپ و منتشر شد.
جلد اول و دوم  این کتاب راهنمای رهبران گروه است و جلد دیگر کتاب به راهنمای مراقبین در زمینه درمان تحریک شناختی بیماران مبتلا به دمانس اختصاص دارد .
دکتر” محمد تقی جغتایی” مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در امور آموزش و رییس انجمن علوم اعصاب ایران در مقدمه این مجموعه سه جلدی می نویسد: با توجه به رشد فزاینده جمعیت در جهان و متعاقب آن سالمندی ، کشورمان نیز از این موضوع مستثنی نیست و با توجه به افزایش امید به زندگی در طول دو دهه گذشته شاهد افزایش سریع سالمندی و البته بیماری های همراه که سکته مغزی و دمانس از شایع ترین آنها می باشند، هستیم.
وی می افزاید: دمانس یا به اصطلاح عامیانه فراموشی یکی از بیماری هایی است که نه تنها فرد را درگیر می کند ، بلکه خانواده و پیرو آن، یک جامعه را دستخوش عواقب آن می نماید.
دکتر “جغتایی” در مقدمه کتاب همچنین نوشت: اقدامات مختلفی برای پیشگیری و کنترل و در نهایت افزایش کیفیت زندگی افراد دارای اختلال شناختی توسط دانشمندان و فناوری طراحی و در حال اجرا است . استفاده از ابزارهای مختلف از جمله روش تحریک مغزی اخیرا در جامعه علمی و فناوری گسترش فراوانی داشته است و مطالعات گسترده  حاکی از آن است که روش تحریک مغزی در پیشگیری و درمان اختلالات شناختی می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.
وی در نوشتار خود اضافه کرد: این کتاب یکی از تالیفات کاربردی در زمینه تحریک شناختی برای افراد مبتلا به اختلالات حافظه خفیف تا متوسط است که با زبان ساده به نحو گروهی و فردی قابل اجرا است و بنوبه خود، کار بسیار ارزشمند می باشد.
مترجمان این کتاب نیز می نویسند: اگرچه رشد علم و متعاقب آن تکنولوژی باعث شده است که ابزارها و وسایل فنآورانه به بازار سلامت ورود کنند، ولی نیاز به جامعه نگر بودن فعالیت های درمانی که ماهیت رفتاری دارند یکی از موارد است که اخیرا در کنار رشد فنآوری گسترش یافته است.
مجموعه ” ایجاد تغییر” توسط دکتر سید احمد رضا خاتون آبادی و علی اصغر صباغی به سفارش و حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی ترجمه و از سوی موسسه انتشاراتی ” ستایش هستی ” واحد انتشارات دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران چاپ و منتشر شد.

@BrainAwareness

نویسنده
هانیه یوسفی
مطالب مرتبط
  • دیدگاه‌هایی که حاوی ناسزا و افترا است، به هیچ عنوان پذیرفته نمی‌شوند
  • برای بهتر و روان‌تر خوانده شدن دیدگاه شما، بهتر است از متن به صورت فارسی استفاده کنید نه با حروف فینگلیش
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به دیدگاه دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *