اخبار 21 فروردین 1402 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

تکذیب خبر مشاوره پیشگیری از خودکشی بهزیستی به ۷ میلیون نفر

در پی انتشار خبر جعلی «بهزیستی به ۷ میلیون نفر برای پیشگیری از خودکشی مشاوره داد»! در برخی رسانه‌ها، روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور توضیحاتی به منظور تنویر افکار عمومی منتشر کرد:

به گزارش بهروان نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بهزیستی، اخبار منتشره با موضوع «بهزیستی به ۷ میلیون نفر برای پیشگیری از خودکشی مشاوره داد! » نه‌تنها صحیح نمی‌باشد، بلکه ناشی از یک برداشت اشتباه یا شیطنت رسانه‌ای سراسر کذب با هدف ایجاد یاس و نامیدی در میان مردم منتشر شده‌ است که  این سازمان پیگیری حقوقی این موضوع را از مرجع قضایی برای خود محفوظ می‌داند.

آمار اعلام شده در خصوص خدمات سازمان بهزیستی در حوزه خودکشی مربوط به برنامه‌های پیشگیرانه، آموزشی و کمپین‌های محلی می‌باشند که نه تنها نشان از وضعیت ناراحت‌کننده این آسیب در کشورمان ندارد، بلکه نشان از اهتمام نظام و دولتهای مختلف در سال‌های پس از انقلاب، نسبت به کنترل این آسیب در راستای اقدامات پیشگیرانه است.

بر پایه گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت، نرخ متوسط خودکشی جهان حدود ۱۰ در ۱۰۰ هزار نفر است (سازمان جهانی بهداشت ۲۰۱۸) و بر پایه همین آمار بیشترین میزان خودکشی مربوط به کشورهای اروپایی و کمترین میزان خودکشی‌ها مربوط به کشورهای شرق مدیترانه است .

اما آمار خودکشی‌ در ایران به نسبت جهان، به دلایلی همچون نگاه اعتقادی مردم نسبت به این حرام شرعی، سبک زندگی، باورهای مذهبی و فرهنگی، حمایت‌ها و تعامل و ارتباطات خانوادگی و همچنین تلاش‌دستگاه‌های مختلف در سال‌های پس از انقلاب، میزان کمتری را نشان می‌دهد. این رقم در ایران بسیار کمتر و در واقع رتبه‌های آخر جدول جهانی آمار خودکشی را داشته است که البته لازم است که با ارتقاء و افزایش ضریب نفوذ برنامه‌های آموزشی – آگاه سازی و مداخلاتی این میزان کمتر از این شود.

سازمان بهزیستی به عنوان یک سازمان تخصصی در کنار دیگر دستگاه‌های مسئول و فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی با ارائه خدمات پیشگیرانه نسبت به بهبود ارتقای سطح سلامت اجتماعی و روانی جامعه در بسترهای گوناگون نهایت تلاش خود را به کار خواهد بست.

نویسنده
ادمین
مطالب مرتبط
  • دیدگاه‌هایی که حاوی ناسزا و افترا است، به هیچ عنوان پذیرفته نمی‌شوند
  • برای بهتر و روان‌تر خوانده شدن دیدگاه شما، بهتر است از متن به صورت فارسی استفاده کنید نه با حروف فینگلیش
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به دیدگاه دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *